Burun Deviasyonu Nedir?

Burun Deviasyonu Nedir?

Burun deviasyonu orta hattında bulunan nazal septumun çeşitli nedenlerle doğru şekilde konumlanamaması ve eğriliği ”septum deviasyonu” olarak adlandırılan durumu oluşturur. Septum deviasyonunda burun ortasındaki nazal septum isimli kemik ve kıkırdak yapı, yamuk bir şekilde yerleşerek kişinin burnunan nefes almasını zorlaştırır, hatta bazı durumlarda burun deliklerinin tamamen kapanmasına neden olarak burundan nefes almayı imkansız hale getirir.

Çoğu zaman geçirilmiş fiziksel travmalar nedeniyle oluşan septum deviasyonu, kimi zaman anne karnındaki süreçte kimi zaman da genetik nedenlerle ve yapısal olarak ortaya çıkabilir.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) nedir?

Nazal septumun çeşitli sebeplerle eğri konumda olduğu ve septum deviasyonunun görüldüğü durumlarda, kemik ve kıkırdak dokuların düzenlenmesinin yapıldığı cerrahi operasyona ”Septoplasti” (septum deviasyonu ameliyatı) adı verilir. Bu operasyon sırasında burun içerisinde nefes almaya engel teşkil eden kemik dokular alınarak var olan kıkırdak dokular uygun şekilde yeniden düzenlenir ve konumlandırılır.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) neden yapılır?

Nazal septum deviasyonu, nefes almada zorluk yaratmanın yanı sıra başka problemlere de neden olabilir. Özellikle uyku sırasında burundan nefes alamamak uyku bozukluklarına neden olmakla birlikte, deviasyonun neden olduğu ağız solunumu sebebiyle ağız kurulukları, boğaz enfeksiyonları, horlama ve ağız sağlığı sorunları kişilerin sağlığını ve yaşam konforunu olumsuz yönde etkiler.

Kronik burun tıkanıklığı direkt olarak sistemik bir hastalığa neden olmasa da var olan hastalıkların daha kolay ilerleyebilmesine zemin hazırlar. Bütün bu problemlerin çözümlenebilmesi amacıyla septoplasti operasyonları gerçekleştirilir

Septum deviasyonu nedir?

Burun orta hattında bulunan nazal septumun çeşitli nedenlerle doğru şekilde konumlanamaması ve eğriliği ”septum deviasyonu” olarak adlandırılan durumu oluşturur.

Septum deviasyonunda burun ortasındaki nazal septum isimli kemik ve kıkırdak yapı, yamuk bir şekilde yerleşerek kişinin burnunan nefes almasını zorlaştırır, hatta bazı durumlarda burun deliklerinin tamamen kapanmasına neden olarak burundan nefes almayı imkansız hale getirir. Çoğu zaman geçirilmiş fiziksel travmalar nedeniyle oluşan septum deviasyonu, kimi zaman anne karnındaki süreçte kimi zaman da genetik nedenlerle ve yapısal olarak ortaya çıkabilir.

 

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0 553 788 0216

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish